Találkozott már azzal a problémával, hogy a kollégák hőérzetében eltérés lehet? Egyesek a hűvösebb környezetet szeretik, míg mások jobban fűtenének. Ráadásul az igények különbözőek lehetnek télen és nyáron, továbbá az őszi és a tavaszi időszakban lehetséges,hogy az épület egyik felét hűteni, a másik felét fűteni lenne szerencsés. Ezen igények mind az épület üzemeltetésen csapódnak le, jelentősen megnövelve a kezelendő bejelentések számát.
A hűtés-fűtés vezérlés korszerűsítését pontosan ezen problémák kezelésére fejlesztettük ki, hogy egyszerre csökkentsük az üzemeltetés terhelését, növeljük a felhasználók elégedettségét és hozzájáruljunk az energiamegtakarításhoz.
FELADATMEGHATÁROZÁS
Termosztátok és radiátorszelepek cseréjével távvezérelhetővé tesszük a hűtő-fűtő rendszert, aminek segítségével kizárható a túlfűtés és a túlhűtés. Emellett hétvégére és szabadnapokra alacsony energiafelvételű időszak állítható be, amennyiben fűtési vagy hűtési igény ezekben az időszakokban nincs. Számításaink szerint csak az éves 104 hétvégi napon kontrollált fűtés, hűtés elegendő az eszközök és a telepítés költségeinek éven belüli megtérüléshez.
A bevezetett rendszer viszonylag kis beruházás mellett jelentős mértékű komfortemelkedést jelent a bérlők számára. Ilyen mértékű komfortemelkedést csak az épületgépészeti berendezések cseréjével lehetne elérni, sokkal jelentősebb beruházás mellett.
MŰSZAKI TARTALOM
A meglévő termosztátokat és radiátorszelepeket lecseréljük zigbee kommunikációra képes berendezésekre. A zigbee kommunikáció kezelésére gatewayeket telepítünk, amihez felmérjük a gatewayek telepítésének optimális és lehetséges helyét. A telepített gatewayek TCP/IP protokollon keresztül csatlakoznak az SPXB központi adatgyűjtő és vezérlő komponenshez.
A TCP/IP protokoll UTP, Wi-FI, vagy 4G kommunikációk keresztül lehetséges.
A zigbee hálózat tulajdonságai miatt lehetséges, hogy a teljes épület lefedhető 1-3 gateway eszközzel. A kiválasztott hardverelemek használatával célunk az, hogy az épületben független rádiós hálózatot építsünk ki. Így elkerüljük a fizikai hálózat telepítéséhez kapcsolódó kellemetlenségeket, illetve nem szükséges rácsatlakoznunk a bérlő hálózatára, amelynek üzemeltetése nincs a kezünkben. A kiépülő rádiós hálózat alkalmas további szenzorok kommunikációjának megvalósítására, így nagyon könnyen tudunk telepíteni ajtó és ablaknyitás érzékelőt, hőmérséklet és páratartalom mérőt, mozgás érzékelőt, jelenlét-érzékelőt, füst érzékelőt, levegőösszetétel-érzékelőt. A technológia fejlődésével a rendelkezésre álló érzékelők száma folyamatosan növekszik.